Karol.

 

My nie posiadamy żadnych  oryginalnych rękopisów z dokumentów, albo literackich dzieł sprzed 12 wieku. Dla tych ostatnich trzech stuleci, a więc 12 do 14 wieku, tak zwanego wysokiego średniowiecza, mamy jedynie w ręku warunkowe (godne zaufania) texty. Dopiero z początkiem drukowania książek około roku 1450, mamy pisma datowane bez wątpienia prawidłowo. Dla okresu  (epoki) Karolingów nie istnieją w ogóle zadne dokumenty,- i to dotyczy też w całości znaleziska archeologiczne.

 

1.Biblijne rękopisy powstały bardzo późno jako odpisy jednego jedynego  projektu, prawdopodobnie dopiero jakieś tysiąc lat temu, lub  najwcześniej 1500 lat temu. A pisma tak zwanych ojców kościoła, nie są starsze, bowiem powstały częściowo dopiero w 12 i 13 wieku i zakończona ta akcja została dopiero w okrasie renesansu. Również owe Schriftrollen z Qumran i  ta masoretische Thora mają najwyżej tysiąc lat.

 

­­­­­­­­­­­­­­­­­­2. Praktycznie  wszystkie pisma klasycznego Antyku zostały napisane w okresie od 11 wieku, greckie w Konstantynopolu na dworze cesarskim i w Apulii wToskani przez greckich uchodźców, łacina w średniowiecznych zakonach, głównie w północnej francji, w Hessji i w środkowych Włoszech ( Monte Cassino).

 

 Pragnę zwrócić krótko uwagę na dzieło Fridrich’a Gundolf’a (1880-1931), które poprzes  Ulrich’a Raulff’a (1992) powróciło znowu do łask.

 

„Ci herosi są historycznie prawdziwi, twierdzi Gundolf: ponieważ istnieją po tysiącu latach, a nie dla tego, że istnieli przed tysiącami lat”

 

Napisana w średniowieczu przez "naszych" zakonników antyczna literatura była aktem twórczym, który w swojej  mocy  i skutkach, jak do tej pory, nie ma sobie równych! Ci święci są prawdziwi "ponieważ pojawili się po tysiącleciu, a nie, że przed tysiącleciem egzystowali"!

 

Nie mam zamiaru owych bohaterów z piedestału zwalić. Krytyka  chronologii nie jest zadnym  ...... jeno bardzo trudnym aktem twórczym.

 

XXX

 

t.v.r.