Nowa książka Buchanan’a robi furorę: oskarżenie Anglii o spowodowanie wybuchu D.W. Swiatowej.

 

© NATION & EUROPA · Deutsche Monatshefte - www.nationeuropa.de

 

Patrick „Pat” Buchanan jest jednym z najbardziej znanych  żurnalistów i telewizyjnych  moderatorów w usa. Pisał  przemówienia  Nixon’owi, Ford’owi  i Reagan’owi  i był ich ścisłym politycznym doradcą. Później, z własnymi prezydenckimi  kandydatami, najpierw dla Republikanów, później dla Partii Reformatorskiej, osiągnął  zdumiewające sukcesy. Również jako pisarz ma Buchanan duże  grono wyznawców. Jego najmłodsze dzieło („Churchill, Hitler i ta niepotrzebna wojna”)  poświęcony jest w niekonwencjonalnej formie przyczynom, przebiegowi i wynikom Drugiej Wojny Swiatowej. Na owy powszechnie obowiązujący (polityczny) tok myślenie, nie zwraca Autor żadnej uwagi. To wprowadziło jego książkę natychmiast na listy bestsellerów. W pewnej recenzji amerykańskiego oryginału (niemieckie tłumaczenie jest przygotowywane), „Süddeutsche Zeitunk” wrzeszczy na alarm: ta po 1945 roku z pietyzmem pielęgnowana teza o jedynej odpowiedzialności Niemiec jest w niebezpieczeństwie. Bo: „Pat Buchanan  obarcza tego Brytyjczyka (Churchill) prawie za wsztystkie nieszczęści i następstwa  wywołane II W.S. Recenzent S.Z. podsumowuje posłanie tej książki w ten sposób: „Wielka Brytania zrobiła by lepiej, gdyby do wojny z Nazideutschland nie przystąpiła. Z koncentrowanie się Churchill’a na Drugiej Wojnie Swiatowej  doprowadziło do tego iż Brytania swoje imperium straciła. Dla celów Hitlera żywi (Buchanan) sympatię.” W książce tej zaznacza się, że „Hitler chciał jedynie te niesprawiedliwe straty ziemi, wynikające z wersalskiego dyktatu, zrewidować. Do dalszych podbojów został przez Churchill’a  zmuszony; jego pakt z Polską o wzajemnej pomocy dodał  polskiej władzy odwagi. Do dalszych pertraktacji w sprawie ´polskiego korytarza´ do Gdańska, nie byli Polacy więcej gotowi, i Niemcy zostali do wojny wpędzeni.” Z Wielką Brytanią chciał Hitler żyć w pokoju (SZ, 5.9.2008).

 

Nieszczęsna gwarancja.

 

Buchanan uważa, że rezultat tej wojny nie był zbyt pomyślny,- w każdym bądź razie nie dla wschodnio europejskich narodów.  Zwycięstwo Bolszewików doprowadziło do  „zniewolenia stu milionów chrześcijan.”  „Z komunizmem  mógłby być koniec  już w 1940 roku.”

Jeśli chodzi natomiast  o Obozy Koncentracyjne na Wschodzie (Europy), to są one „w ogóle następstwem tej Wojny Swiatowej, która znowu bez jej wypowiedzenia  przez wielką brytanię, nie doszła by do skutku.”  Buchanan  widzi w londyńskiej gwarancji danej Polsce, zgubny błąd; przez gwarancję daną Polsce warszawski rząd został zachęcony, aby żadnej formy porozumienia z Niemcami nie szukać i stawiać na rozwiązanie siłowe (czyli na wojnę).

Buchanan widzi paralele między ówczesnym paktem o wzajemnej pomocy W. Brytania/Polska, i dzisiejszą politaką między Ameryką i Polską: Jeżeli znowu wybuchnie wojna, bo  Rosja nie będzie wiedziała lub chciała, ze względu na udzieloną  aroganckiemu polskienu sąsiadowi natowskiej  gwarancję, inaczej sobie pomóc, będą musieli USowcy przeciwko Rosji wyciągnąć broń, dokładnie jak wówczas kiedy Anglia i Francja przeciwko III Rzeszy ową wojnę wypowiedziała. Prowadzenie tego rodzaju polityki może zakończyć się Trzecią Wojną Swiatową.

 

Niemieckie tłumaczenie.

 

Tego rodzaju argumenty nie są dla czytelników interesujących się historią zupełnie nowe. Historycy-rewizjoniści wzięli pod lupę angielskie prowokacje i błędne decyzje 1939 roku już wcześniej.  Godne uwagi natomiast jest prominentność autora, oraz to, że ten „renomowany” New Yorker Crown-Verlag, książkę Buchanan’a wydał i tym samym zasłużenie – do kanonów oficjalnej historycznej literatury zaliczył. Crown należy do Random-Hause, największym wydawnictwie książkowym na świecie. A ten znowu do koncernu Bertelsmann’a. Mimo tego, nie odważył się Bertelsmann, uwieńczoną w USA sukcesem i gorąco dyskutowaną książkę wydać też w Niemczech. W tym przypadku zwyciężyła „political correctness“ interesy wydawnicze – i ową wolność głoszenia poglądów. Tłumaczenie książki ukaże się jednak na razie w małym ale odważnym wydawnictwie, Pour-le-Merite-Verlag (Buchanan: Churchill, Hitler und der unnötige Krieg, 368 S., geb., Großformat, zahlr. Abb., € 25,95), i moż zostać zamówione w Buchdienst Nation Europa, Postfach 2554, 96414 Cobur.

. Tezlav von Roya

 

W miejsce mojego komentarza:

 

„Myśmy zrobili z Hitlera monstrum, - diabła. Dlatego nie mogliśmy po wojnie od tego odstąpić. To my przecież osobiście mobilizowaliśmy ludzkie masy przeciwko temu diabłu. Byliśmy więc po wojnie zmuszeni w tym diabelskim scenariuszu uczestniczy. Nie mogliśmy przecież naszym obywatelom  wyjaśnić, że ta wojna były właściwie wojną prewencyjną!”

Wypowiedź James’a Baker’a, byłego US-owskiego Ministra Spraw Zagranicznych.

Tezlav von Roya